Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 30 Kasım 2017 tarihinde  “Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği için Teknik Yardım Projesi” tanıtım törenine katıldı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un yanı sıra milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı tanıtım programında, TCDD Taşımacılık AŞ, Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişebilirliği Projesi kapsamında teşekkür belgesine layık görüldü.

Bakan Arslan, TCDD Taşımacılık AŞ’nin teşekkür belgesini Genel Müdür Veysi Kurt’a teslim etti.  Türkiye’de bir ilke imza atıldığının belirtildiği belgede, gösterilen çaba için teşekkür edildi.

YHT’de850 bin, konvansiyonelde 3 milyon, Marmaray’da 18 milyon engelli vatandaşa ücretsiz hizmet”

UDH Bakanı Ahmet Arslan bugüne kadar yüksek hızlı trenlerde yaklaşık 850 bin, konvansiyonelde 3 milyon, Marmaray’da 18 milyon engelli vatandaşa ücretsiz hizmet verdiklerini ifade ederek, “Bakanlık olarak öncelikli misyonumuz bütün vatandaşlarımızın hizmetlerimizden eşit olarak yararlanma hakkını teslim etmektir.” dedi.

Engelli vatandaşlarla gönül ve fikir birlikteliği profesyonel çalışmalarla somutlaştırmak söz ve empati cümlelerinden çok daha anlamlı”

“Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği için Teknik Yardım Projesi” tanıtım töreninin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi anlamlı bir tarihin arifesinde gerçekleştirildiğini belirten Arslan, engelli vatandaşlarla gönül ve fikir birlikteliğini profesyonel çalışmalarla somutlaştırmanın, sözden ve empati cümlelerinden çok daha anlamlı olduğunu düşündüklerini vurguladı.

Seyahat konforunu artırmak, ticari ilişkiler ve beşeri ilişkilerin önünü açmak adına çok şey yaptıklarını,  demiryolunda toplu taşımayla ilgili mesafe aldıklarını, şu anda dört bin kilometre demiryolu yapım çalışmasının devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sektöre olan inancı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ekip anlayışıyla, imkânsızın bile başarılabileceğini, çok şey gerçekleştirdiklerini kaydeden Arslan,  yapılanların insana, hayata ve engellilere, yaşlılara ve hareket kısıtlılığı olanlara dokunmasının çok kıymetli olduğunu vurguladı.

“Engelliler ve hareket kısıtlığı olanlar hayatın her alanında daha aktif ve görünür olacak”

Yapılanların insana dokunması adına sivil toplum kuruluşları (STK), üniversiteler, ilgili kamu kurumlarının görüşlerinin önemli olduğuna dikkati çeken Arslan, “Eğer çözümü taraflarla üretmezseniz ne kadar başarılı olduğunuzu zannederseniz zannedin sonuç almanız mümkün değil ya da gönülden geçen sonucu almanız mümkün değil. İnşallah biz, bu çalışmanın sonucunu sahada da uygulayarak bu konuda istediğimiz hedefe erişmiş olacağız.” diye konuştu.

Söz konusu projenin, merkeze insanı koyduğunu, engelli-engelsiz, genç-yaşlı bütün vatandaşları kapsayacağını, engellilerin ve hareket kısıtlığı olanların hayatın her alanında daha aktif ve görünür olacakları için en üst seviyede farkındalığın sağlanacağını anlatan Arslan, engelliler, yaşlılar ve hareket kısıtlılığı olanlar için Ulaşım Hizmetlerine Erişilebilirliğin Geliştirilmesi Projesi’nin de erişilebilirliği tekrar değerlendirmeye tabi tutarak, en iyisine odaklandıkları bir revizyon ve yenilenme projesi olduğunu söyledi.

“ Büyük belediyelerde pilot uygulamalara başlayacağız”

Arslan ayrıca, “Süreç sonundaki nihai hedefimiz ülkemizdeki ulaşım hizmetlerine erişimi en iyi noktaya taşıyacak yol haritasını çıkarmak. İki yıl sürecek çalışmada hazırlanacak strateji belgesi ve eylem planlarının yol göstericiliği ile projenin somut çıktılarını günlük hayatlarımızda görmeye başlayacağız. Eylemleri içeren yol haritası çerçevesinde önce pilot uygulamalar yapılacak. Proje kapsamında büyük belediyelerde ilk etapta pilot uygulamalara başlayacağız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz