OTOGAZ DAKİ ÖTV OYUNU NEDİR..

Türkiye’de akaryakıt pazarının % 15 gibi bir miktarını oluşturan LPG piyasasındaki ÖTV farkı üzerinden yapılan ( Yasal 🙂 ) vergi Kaçakçılığı ve bununla birlikte satışta yapılan aşırı indirimler sektörde ilgiyle takip ediliyor. Bu işin sonu nereye gidecek belli değil bir kısım bayiler aşırı kar ederken diğer kısım ise sadece istasyon masraflarını tolere etmektedirler.

Peki tüp nasıl Otogaz oluyor bu teknik olarak mümkün müdür..

Rafinerilerde tüplü gaz ve Otogaz aynı tanktan satılmaktadır, bu sebeple herhangi bir değişiklik yok, genel yoğunluk 0,56 dır yani bir ton yakıt 1785 lt gaza eşittir. Tüplü gaz ile Otogaz arasında ufak değişiklikler var bunlarda üretimden kaynaklanmaktadır, ve analiz değerleri yasal sınırlar içerisindedir. İşte bu sebeple tüplü veya otogaz diye satılmaktadır.

Türkiye’de satılan LPG den iki ayrı ÖTV alınmaktadır. Tüplü LPG’de alınan ÖTV tutarı 1.210 TL’/ton dur , Otogaz daki ÖTV ise 1.778 TL/ ton dur . İşte aradaki bu 568 TL’lik fark, haksız kazanç sağlayanların ekmeğine yağ sürüyor, bu 1 tonluk yakıtta böyledir ,peki 1 tırda ( 20 ton gelir) ne kadar haksız kazanç var : 11.360 TL..

Rafineri satış fiyatını söylemiyorum ama KDV +ÖTV+EPDK+SERVİS ücreti ile beraber bir tondaki fark 670 TL dir…

Piyasada ucuz yakıt olarak satılan LPG nin ucuz olma sebebi budur, tüplü olarak alınıp otogaz olarak satılmasından dır, ayrıca yurt dışından ithal edilip Türkiye de satılan yakıtlar var onların kar durumunu araştırmadım.

Şimdi EPDK bunun peşine düşmüş durumdadır, ama atı alan Üsküdar’ı geçmiş derler ya bu da buna benziyor. Bu tüplü olarak satılan LPG ayrıca sanayide de kullanılmaktadır. Eğer ÖTV eşitlenir de mevzuatta başka bir değişikliğe gidilmez ise olan kime olacak. Doğal gazın ulaşamadığı köydeki tüp kullanan gariban kardeşlerimize olacak..

İyi günler diliyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz