PETROL VE DOLARDA YAŞANAN DÜŞÜŞ AKARYAKIT FİYATLARINA YANSIMADI

2017 Ocakta dolar 3.80 TL iken Ankara da bir litre benzin 5.29 TL, motorin ise 4.64 TL’den satıldı. Bu dönemde ise dolar yüzde 10 düşerek 3.45 TL’nin altına indi. Ocakta 55 dolar olan Brent petrol de 45 dolarları gördü ancak dolar ve petrolde yaşanan düşüş, pompaya yansımadı, şu an brent son beş ayın zirvesinde olmasına rağmen dolar 3,43 seviyelerindedir.

Türkiye’de, dolar kurunun ve uluslararası piyasalardaki petrol fiyatının düşmesine karşın akaryakıt fiyatlarının yerinde sayması üzerine okuduğumuz / edindiğimiz  bilgilere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), daha önce de akaryakıt sektöründe dağıtım şirketine yaptığı uyarıyı tekrarladı..

Geçen hafta açıklanan sondaj kule sayısında da azalma söz konusu. Bunun da üretimi aşağı çekebileceği beklentisi fiyatları yukarı çekiyor, yapılan açıklamalara göre ABD’de aktif olarak çalışmak üzere açılan kule sayıları yedi tane azalarak 749’a düştü..

Petrol fiyatlarındaki yükselişin ABD’de açılan petrol kuyusu sayısındaki yaşanan düşüş ve Harvey Kasırgası sonrasında rafinerilerin üretime geri dönmeye başlamalarının etkisiyle geçtiğimiz hafta da devam ettiğini söyleyebiliriz. Kasırganın olduğu hafta işlenmiş petrol LS Gas oil 586 dolarları görmüştü.

Dört beş aylık aranın ardından tekrar yukarı yönde güç toplamayı başaran ham petrol ve Amerikan tipi ham petrol (WTI) 50 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor , yükseliş için bu seviyeninde takip edilmesi gerekir.

Bir maddenin arzı düşer, talebi de artarsa, fiyatı gayet normal bir şekilde artar. İktisadın mantığı budur , ancak Petrol arzındaki bu geçici durum çözüldüğünde, fiyatlar da normal seyrini alacaktır…umudumuz bu yöndedir

 

ABA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin