DB 2018 Yılı Sonuna Kadar 3D Baskılı Parçaların Üretimini Genişletmeyi Hedefliyor

0
924

Baş dayamalarından havalandırma ızgaralarına kadar DB, halihazırda 3B yazıcıları kullanarak 1.000 yedek parça üretti. Bu yılın sonuna kadar bu sayı yaklaşık 2.000’e yükselecek.

Ancak DB, 2018 sonuna kadar bu teknolojiyi kullanarak üretilmesi beklenen 15.000 kadar bileşenle 3D yazıcı kullanımını daha da genişletmek istiyor.

Şirket tarafından 2015 yılında ceket kancasını bastırmak için ilk kez kullanılan süreç, geleneksel imalat proseslerine göre daha hızlı, daha esnek ve ucuzdu.

3D yazıcı kullanılarak yapılan diğer parçalar damper bileşenleri ve braille istasyon işaretleri içerir.

İlk yedek parçalar plastikten imal edilmiş ancak metal parçalar artık bir toz yatağı baskı yöntemi kullanılarak üretiliyor. Bu teknolojiyi kullanarak DB, Almanya’nın yüksek hızlı ICE trenleri için terminal kutuları imal edebildi.

DB Fahrzeuginstandhaltung (araç bakım) Uwe Fresenborg’un CEO’su: “Araçlarımızın bakımı için hemen yedek parça ihtiyacımız var. Trenlerimizin devrilmesi bekleniyor.

“3D baskı bunu yapmamıza yardımcı oluyor. Baskı, geleneksel imalat proseslerine göre daha hızlı, daha esnek ve daha ucuzdur ve araçlar kısa sürede tekrar kullanılabilir ve müşterilerimiz için kullanılır. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz