ARUS 3. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANDI

0
858

ARUS 3. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANDI

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı geniş bir katılımla gerçekleşti. Toplantıda, Divan heyetinin teşkilinin ardından konuşmalara geçildi. Konuşmalarda şu görüşlere yer verildi:

Genel Kurul Divan Başkanı-#OSTİM OSB Yönetim Kurulu Orhan Aydın:
>> Uzunca bir süre önce ülkemizdeki #raylı sistemlerinin yerlileştirilmesi düşüncesi üzerine başlayan ARUS; muhatap alınan, sözü dinlenen, kamu politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayarak bir araya gelmenin sinerjisiyle olumlu sonuçlar aldı.
>> Geçen yıl aramızdan ayrılan Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ı rahmetle anıyorum. Kritik sektörleri ülkemize kazandırmaya çalışan, milli düşünen bir dervişti. Sadece raylı sistemlerde değil diğer sektörlerde de yerli ve milli üretim için çaba gösterdi.
>> Ankara Metrosu ihalesinde getirilen yüzde 51 yerli katkı şartının o tarihte çıktısının ne olacağını bilmiyorduk. Bu şart her geçen gün firmaları çok motive etti. Yabancıları etkiledi; elini kolunu sallayarak iş yapamayacağını öğrendiler.
>> Birbirimize tutunarak, bu mücadeleyi yaparak metro aracının kendi firmalarımız tarafından yapılabileceğini gördük. Bu, birbirimize sarılmanın sonucu oldu. Ankara sanayi Odası Başkanımızın çok büyük emekleri oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak:
>> 2003 yılıyla birlikte; demiryolları Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın himayelerinde milli dava olarak öncelik aldı.
>> Ülkenin her tarafında inşaatlarımız devam ediyor. Bu aynı zamanda fırsat ve tehdidi beraberinde getiriyor.
>> Büyük ölçüde yerli sanayimizden tedarik sağlıyoruz. Bu yapıyı oluşturduğunuzda ayakta tutmak gerekiyor. En az 200 tane tren setine, yüzlerce EMU ve DEMU’ya, bine yakın elektrikli ve dizel motora ihtiyacımız var. Yaklaşık olarak 9 milyar Euro gibi bir rakam çıkıyor.
>> Araçların 25 yıllık ömrü boyunca bir buçuk katı kadar bakım maliyeti var. Ülke olarak bir anlamda pazarız. Bu da yerli ve milli politikalarla iç piyasayı canlandırmak için fırsat. Bu tren kaçarsa bizden sonraki nesiller üzerine yük vereceğiz. ARUS bu fırsatı kaçırmamak için çaba sarf ediyor.
>> Hükümetimiz milli ve yerlilik adımlarıyla fırsatı kaçırmamaya çalışıyor. Şartnamelerdeki yüzde 60’lar ARUS’un katkılarıyla yazıyor. Yerliliği yakalayacağımıza inanıyorum.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir:
>> Zaman çok çabuk geçiyor. Kamuoyunun farkında olmadığı çok önemli işler oldu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin bakış açısında önemli bir paradigma değişikliği oldu. İlk defa yüzde 51 yerlilik şartı bir şartnamede konuldu.
>> Bu, yerli ve milli sanayiye umut verirken, devlete de bu işlerin yerli sanayiyle yapılabileceğine dair güven verdi. Türkiye’nin üretim gücünü özel sektör ve kamunun aklının birleşerek yapabileceğini yabancılar gördü. Bu bence kazanılmış en büyük zafer.
>> Sektörde yapmamız gereken önemli bir şey daha var. Güçlerimizi birleştirmezsek başkaları gelir bizi ezerler. Ahilik kültürümüzde paylaşmak ve dayanışmak var. Masanın üzerindekilerin hepsini toplamak değil; rekabeti destekleyecek şekilde bu işleri de birlikte yapmamız lazım. ARUS üyelerinin gerekli özeni göstereceklerine inanıyorum. Bizim demet haline gelmiş kibrit çöpü gibi olmamız lazım ki başarılı olabilelim.
>> Eğer kendimize güvenirsek bilim ve teknoloji ile sizlerin becerisini bir araya getirtirsek yapamayacağımız bir şey yok. ARUS’la başlayan bu yolculuğun yalnız raylı sistemlerde değil; diğer işlerde de başarılacağına inanıyorum.

Toplantıda Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu okunarak ayrı ayrı ibra edildi. Ayrıca Küme Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, yıllık faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin