AB Taşımacılık Politikası Fasılının ülkemize hızlı bir şekilde entegre edilmesiyle birlikte, akabinde yeni kanunlar, yönetmelikler, yönergeler, genelgeler, emirler hızlı bir şekilde yayınlanmıştır. 

     Demiryolu taşımacılığı mevzuatı, piyasanın serbestleşmesi ve birlikte işletilebilirlik ile bunlara yönelik kurumsal yapılanma, demiryolu emniyeti, altyapıya erişim, iç pazar, yük taşımacılığı, yolcu hakları ile istihdam ve çalışma şartları konularını düzenlemektedir. Piyasanın serbestleşmesi konusunda temel mevzuat Avrupa Tek Demiryolu Alanını kuran 2012/34/AB Sayılı Direktif’tir. 1990’lı yıllarda demiryolu taşımacılık sektörü pek çok üye ülkede devlet tekeli şeklinde yönetildiğinden, piyasa açılımında kademeli bir yol takip edilmiş, önce yük, daha sonrasında ise yolcu taşımacılığı 2000’lerden itibaren kabul edilen demiryolu paketleri ile rekabete açılmıştır. Günümüzde halen ulusal yolcu taşımacılığı rekabete açık değildir, ancak onay süreci devam eden 4. Demiryolu Paketi ile ulusal demiryolu piyasasının rekabete açılması öngörülmektedir. Demiryolu mevzuatının diğer bir önemli başlığı olan üye devletler arasında demiryolu hizmetlerinin engelsiz bir şekilde işleyebilmesi için birlikte işletilebilirlik konusu ise 2008/57/AT sayılı Direktif ve birlikte işletilebilirlik teknik şartlarını belirleyen Komisyon Kararları ile düzenlenmiştir.    

         16.07.2015 tarihinde 29418 sayılı “Tehlikeli Maddelerin Demiryolu İle Taşınması Hakkkında Yönetmeliğin” yayınlanmasıyla birllikte, bu yönetmelik Türkiye sınırları içerisindeki ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde yabancı tren veya vagonlar dahil demiryolu ile yapılan tehlikeli madde taşımacılığını, tehlikeli maddeleri gönderenleri ve bu maddelerin alıcılarını, paketleyenleri, dolduranları, boşaltanları, demiryolu alt yapı işletmecilerini ve tehlikeli madde taşınmasında görev alan personel ile tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılacak ambalajlar ve yük taşıma birimlerini kapsamaktadır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan gerek kurum, gerek özel sektör bu işlerle uğraşan personellerine RID hükümlerine uygun eğitim almasını sağlamakla yükümlüdür.

TMKT tarafından 2018 yılı içerisinde, Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmeliğin kapsamında yer alan kurum ve kuruluşları kontrol edeceği ön görülmektedir.

          Demiryolu sektöründe, Tehlikeli Maddeyle ilgili Taşımacılık, Yükleme, Boşaltma ve Depolama Hizmeti veren firmaların RID Eğitimleri verilmektedir. Kurum ve kuruluşlarda yer alan bir çok personel almış olduğu eğitimden dolayı yapmış olduğu işleri daha detaylı öğrenmekle birlikte, mevzuat gereği dikkat edeceği hususlarıda RID kapsamında öğrenmektedirler.

ALSANCAK AKADEMİ Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri firmasının düzenlemiş olduğu bu eğitimde, RID Eğiticisi Saffet ARAS tarafından Akımtek, Transtur ve Anapet firmalarında yer alan firma çalışanları eğitime iştirak etmişlerdir.

  

” width=”20″ height=”20″>

2 YORUMLAR

 1. Demiryollarında Tehlikeli Madde taşımacılığında çalışmakta olan arkadaşlarımızın görevlerini layıkıyla yerine getirmelerine katkı sağlamak, yıllarını bu sektöre vermiş yeni insanlar kazanmak, dostlar edinmek bana ziyadesiyle gurur verdi. Almış oldukları eğitim ile görevlerini daha emniyetli ve sağlıklı bir şekilde yerine getireceklerine olan güvenim tamdır. Bu anlamda yazınız da yürütmekte olduğumuz eğitim faaliyetlerine adeta ilave bakiye oldu. Ellerinize sağlık Murat bey, çok güzel olmuş.
  Başarılar diliyorum.

  • Dilekleriniz için de ben teşekkür ederim.
   Umarım demiryolunda Tehlikeli Madde Taşımacılığı olması gereken yere doğru sizlerin destekleriyle kazasız belasız ilerler.
   Selamlar,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz