OPEC VE GRUP DIŞI PETROL ÜRETİCİLERİ TOPLANIYOR.

Kuveyt ve Rusya’nın başkanlığında gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek olan toplantı OPEC ülkeleri ve grup dışındaki üreticilerin bir kısmı bugün ve yarın 7-8 Ağustos tarihlerinde Abu Dhabi’ de bir araya gelerek bazı üyelerin üretim kısıntısına ilişkin taahhütlerinin gerisinde kalma sebeplerini tartışacak.

OPEC grubunun üretim kısıntısına uyma oranı, Temmuz ayında yüzde 86’ya düşerek Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi.

Toplantısının yönetimsel düzeyde olmadığı ve bu nedenle piyasa yönetimine ilişkin herhangi bir değişikliğin olmayacağı belirtilmektedir.

OPEC üyesi ülkeler toplantı öncesi, kazançlarını varil başına 49 doların üzerinde korudular fakat petrol Mayıs ayından bu yana ilk kez 50 doların seviyesinin üzerine çıktıktan sonra, artan küresel arza ilişkin işaretlerin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının piyasaya yeniden denge kazandırmaya yönelik çabalarına ilişkin iyimserliği azaltması ile bu seviyenin üzerinde tutunamadı.

07 Ağustos 2017 bu sabah itibariyle akaryakıt fiyatlarını belirleyen grafikler aşağıdaki gibi olup bugün ve yarın akaryakıtta herhangi bir değişiklik beklenmemektedir.

 

 

ABA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin