….AKARYAKITTA HAFTALIK DEĞERLENDİRME…

0
581

AKARYAKITTA HAFTALIK DEĞERLENDİRME

Rusya Başkanı Putin’in Çarşamba günü konuşmasında, OPEC ve Rusya dahil olmak üzere OPEC dışı diğer üreticilerin petrol üretimini keserek fiyatların desteklenmesini istemesi anlaşmanın 2018 Mart ayı yerine 2018’in sonlarına kadar uzayabileceğini gösterdi.

Bazı üreticilerin arz kesintisi anlaşması ve ABD deki kasırga sonrası bazı kitlelerin küresel talebin arttığına dair söylemlerinden sonra fiyatlar son haftalarda yükselmişti.

ABD ham petrolünde 2 gün önce açıklanan stok rakamları sonrası ham petrol 50,25 desteğinin altına gerilemeye çalışıyor. daha öncede de dediğim gibi son iki haftadır açıklanan rakamlar ABD’de kasırga sonrası petrol piyasasının normalleşme çabasında olduğuna işaret ediyor. Ham petrol stoklarındaki düşüş yüksek seviyelerde olsa da işlenmiş ürün stoklarındaki yükseliş ve üretim artışı fiyatları baskılıyor ham petrol 50,25 altında kaldığı sürece geri çekilme isteğini koruyabilir.

ABD ham petrol stoklarında düşüş olmasına rağmen üretim tarafında da bir artış gözlendi, ham petrolün an itibariyle 50,7 dolar seviyelerinde olmasına rağmen henüz 50 doların altına düşmedi, 50 doların altına tekrar düştüğü takdirde aşağı yönlü düşüş yaşayabiliriz, eğer 51 doların üstünde ısrar ederse tekrar yükşelişe geçebilir.

Bu yükseliş veya düşüşe Türkiye Irak gerginliği de etki etmektedir. ABD de meydana gelen kasırga ise artık etkisini kaybetmeye başladı . ABD’de petrol üretimi bir hafta içerisinde 9,53 milyon varilden 8,78 milyon varile kadar geriledi.

Rafinerilerin zarar görmesi, ham petrol işlenmesi faaliyetlerini aşağı çekti. Piyasada genel olarak göz ardı edilen bir noktayı da burada tekrar söyleyelim enerji bakanlığı verilerinde Haftalık olarak açıklanan ham petrol stoklarına ilişkin değerlendirmede sadece stok rakamları gelmez.

Bunlar , ABD petrol üretimi,ABD işlenmiş ve ham petrol stokları,OPEC üretim ve fiyatlandırması gibi verilerde olmaktadır. Bunların tamamı birleştirilerek bir veri elde edilmektedir.

Herkese saygılar sunuyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin