TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi KURT, Lojistik Daire Başkanı Mehmet ALTINSOY Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat KEÇECİ yi ziyaret etti.

Veysi KURT yük ve arazi potansiyelini incelemek için bulunduğu Denizli’de Müjdat KEÇECİ ile istişarelerde bulundu.

KEÇECİ “Denizli çok yüksek ihracat potansiyeli olan bir şehir ancak lojistikte yaşadığımız sıkıntılar, bizim uluslararası arenada rekabet gücümüzü oldukça zayıflatıyor. Limana doğrudan demiryolu ile bağlantımızın olmaması, bizi karayolu taşımacılığına itiyor ki bu durum hem maliyet hemde çevre açısından olumsuz durumlar ortaya çıkıyor. Gelişmiş ülkeler yüklerini ya deniz yoluyla ya da demir yoluyla taşırken bizim hala en ilkel taşıma yöntemlerini kullanmamız, bir sanayici olarak beni çok üzüyor.” dedi.

Denizli’de yeni yapılan yollların dahi karayolu taşımacılığı sebebiyle kısa sürede zarar gördüğünü belirten Keçeci “Demiryolunun yeterli bir şekilde kullanılamıyor olması Devletimize de her açıdan maliyet oluşturuyor. Çevre kirliliği berataraf etmek için katlanılan maliyete otoyolların kısa yatırım vadeleri ve bakım onarım maliyetleri de eklendiğinde kamu maliyetletine ciddi yük oluşturduğu görülüyor.” dedi.

Keçeci tarafından gerekli bilgi paylaşımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Veysi KURT, Keçeci tarafından kendilerine verilen dosyayı inceleyeceklerini, TCDD Taşımacılık A.Ş. olarak Bozburun bölgesinde yapılacak yükleme istasyonu için çalışmalarını başlattıklarını dile getiren KURT, limana bağlantının yük kapasitesinde ciddi bir artışa neden olacağını öngördüklerini, birkaç bürokratik problemi çözdükten sonra bağlantı le ilgili çalışmaların hızlanacağını aktardı.

Çardak Organize Sanayi Bölgesi hakkında Keçeci’den ayrıntıları alan KURT demiryolu taşımacılığının organize sanayi bölgelerinin içine girmesinin yatırımlarda olumlu etkisinin birçok güzel örneğini yaşadıklarını ifade etti. 

Organize Sanayi Bölgelerin limana bağlamayı öncelikli hedeflerinin olduğunu ifade eden TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi KURT her türlü bilgi paylaşımına açık olduklarını da ifade etti. KEÇECİ “Uzun zamandan sonra Denizlimizin demiryolu taşımacılığı sorunlarının çözümü konusunda umutlarının yeşerdiğini” dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz