2019 Yılında Antalya’ya Metro Geliyor..

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, Antalya’da yapmış olduğu büyük projelere bir yenisini daha eklemeyi planlamakta, Antalya herkesin bildiği gibi, Turizm Sektöründe lider şehir konumundadır. Antalya – Alanya – Kemer bağlantılarında bu aşamada değerlendirilmesi Antalya’nın ulaşımı açısından önemli olacağını düşünmekteyim. Aynı zamanda sadece yolcu taşımacılığı düşünülmemelidir.

Antalya Turizm şehri olduğu gibi üretimde de büyük bir rol oynamaktadır. Organize Sanayi ve Serbest bölgelerde üretilen ürünler veya tarım ürünleri yurt içinde veya yurt dışında dağılımının yapılmasında demiryollarının kullanılması üreticiler ve tüketiciler için fayda sağlayacaktır. (Navlun, Ürün Ömrü) 


Antalya Büyükşehir Belediyesinin kent ulaşımına kazandırmayı düşündüğü metro projesi 2019’dan sonraya kaldı. Başkan Menderes Türel, Antalya Metrosunun 2019 seçimlerinde vaat olarak sunulacağını söyledi.

Antalya’da hayata geçirilecek metro projesi ve üçüncü etabı tamamlanacak raylı sistemle kent 360 derece demir ağlarla örülmüş olacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çağdaş toplu ulaşım sisteminin raylı sistem olduğunu, Antalya’da da bunun güçlendirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Antalya’da raylı sistemin ilk etabını ilk dönem belediye başkanlığında tamamladığını anımsatan Türel, Meydan-EXPO 2016 hattını kapsayan ikinci etabın da bu dönemde tamamlandığını belirtti.

ÜÇÜNCÜ ETAP BAŞLIYOR
Varsak-Meltem arasında planlanan üçüncü etap raylı sistem projesinin bugünlerde Yüksek Planlama Kurulu’nda bakanların imzasına açıldığını kaydeden Türel, “Bu da bittiğinde hemen ihalesini yapıp görev dönemimizin sonuna kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylece Antalya’da raylı sistem 360 derece ring oluşturmuş olacak” dedi. Üçüncü etap raylı sistemin ‘cadde tramvayı’ olarak planlandığını, fakat bazı bölümlerinin yer altında olacağını belirten Türel, “Bu senenin sonuna doğru kazma vurma niyetimiz var” açıklamasında bulundu.

BAKANLIK ONAY VERDİ
Türel, kentte raylı sistemle ilgili ulaşım master planının hazırlanarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sunulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Dördüncü etabın raylı sistemde metro olması gerektiği bize bilimsel çalışmalarla sunuldu. Plan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da kabul edildi ve onaylandı. Dolayısıyla Antalya’nın bundan sonraki dönemde toplu ulaşımla artık atacağı adım metroyla ilgili olacaktır” diye konuştu.

METRO GÜZERGAHI BİLE BELLİ OLDU
Metro hattında güzergahın, hatta duraklarıyla birlikte ulaşım master planının da kesinleştiğini ifade eden Başkan Türel, “Konyaaltı’nda büyük limandan başlayan metro hattı, Büyükşehir Belediyesi’nin olduğu yerde bir ‘Y’ gibi çatal hale dönüşüyor, bir kolu Kepez istikametinden Varsak’a metro olarak devam edecek, bir kolu da buradan Muratpaşa istikametine uzanacak. Bir dahaki dönemde Antalya Limanı’ndan gerektiğinde Lara’ya, Kundu’ya kadar ve Kepez’e Varsak’a kadar her noktaya, bugünkü raylı sistem ağımızı da destekleyecek şekilde bütünleşmiş bir sistemi Antalya’da hizmete inşallah sunmuş oluruz” dedi.

ANTALYA’DA ZEMİN UYGUN
Başkan Türel, Antalya’nın zemininin metroya müsait olmadığı yönündeki söylemlerin eskide kaldığını dile getirerek, “50 sene önceki teknolojiye göre Antalya’nın zemini metroya müsait değil. Bugün dünyadaki gelişen teknolojiyle bırakın metroyu dağlar delinir hale geldi. Ayrıca cadde tramvayı ile metro başa baş bir maliyetle yapılabilir hale geldi. Antalya’da 2019’dan sonraki hedefimiz metro” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz