TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve diğer Bakanlık bürokratlarıyla birlikte Kars’a giden UDH Bakanı  Ahmet Arslan, 4 Haziran Pazar günü yapımı devam eden Kars Gar ve Kars-Tiflis Bakü Demiryolu hattında incelemelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asya ile Avrupa`yı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi`ne ilişkin, “Bu ayın sonu itibarıyla Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek.” dedi.

Önce yapımı devam eden Kars Gar’da incelemelerde bulunan Arslan buradan Arpaçay ilçesinde devam eden Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ne ilişkin çalışmaları yerinde görmek amacıyla bölgeye geçti.

Bakan Arslan incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu projenin sadece Türkiye için değil dünya için önemli olduğuna işaret etti. Arslan, “Proje, bölgemiz için önemli ama ülkemiz için çok daha önemli. Avrupa’dan Asya’ya özellikle ‘Tek yol, tek kuşak’ projesini de düşünürseniz orta koridoru kesintisiz hale getirecek bir demiryolu projesi. Bu hat sadece Türkiye için değil Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin dahil Orta Asya açısından da önemli. Aynı şekilde Avrupa ile yük hareketini kesintisiz hale getirecek olması nedeniyle Avrupa için de aynı derece öneme haiz.” dedi.

 

“PROJENİN TÜRKİYE TARAFI BU AY BİTİYOR”

Projeye verdikleri desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür eden Arslan şunları söyledi: “Bu ayın sonu itibarıyla Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek. Gürcistan tarafından ise yaklaşık üç aylık iş var. Biz Türkiye tarafını haziran ayı sonu itibarıyla bitirmiş olacağız. Eylül ayı başı itibarıyla Gürcistan tarafı da bittiğinde bu demiryolunu kesintisiz kullanabilir hale getireceğiz. Projenin 79 kilometresi Türkiye, 26 kilometresi de Gürcistan tarafında yer alıyor. Demir İpekyolunun tamamlanması adına arkadaşlar olağanüstü bir gayret sarf ettiler.”

“YILDA 26,5 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK”

Demiryolu hattının, öncelikli olarak yük taşımacılığı için yapılsa da yolcu taşımacılığı açısından da önem taşıdığına dikkati çeken Arslan, “Çin’den Avrupa’ya çok ciddi bir yük hareketi var. Biz bu yük hareketinin Türkiye üzerinden yapılmasını ve ülkenin bundan yeterli payı alabilmesini amaçlıyoruz. İstanbul’da denizin altında Marmaray’ı yürüterek ulaşımı kesintisiz hale getirdik. Bu demiryolu hattı üzerindeki eksik halkayı da tamamladığımızda yılda 26,5 milyon ton yük taşınacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin projeyle yük taşımacılığını iki katına çıkaracağını vurgulayarak, Çin’den çıkan bir yükün ekonomik olarak Avrupa’ya gidebilir hale geleceğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çalışmaları tarihi dokuya da zarar vermeden yürüttüklerini sözlerine ekledi.

ABA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin