TCDD ile Fas Demiryolları İdaresi (ONCF) arasında 11 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Fas Demiryolları İdaresi CEO’su Mohamed Rabia Khlie arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın imza törenine; TCDD’nin Bağlı Ortaklıkları TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ genel müdürleri ve diğer yetkililer katıldı.

TCDD, Bağlı Ortaklıkları ve Fas Demiryolu İdaresinin faaliyetleriyle ilgili sunumların yapıldığı imza töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türkiye olarak, Fas ile demiryolu alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Apaydın, TCDD öncülüğünde kurulan yeni proje şirketi vasıtasıyla da Fas Demiryolları arasında iş birliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Konuk Fas Demiryolları CEO’su Mohamed Rabia Khlie ise  çok geniş bir demiryolu şebekesine sahip Türkiye’de de demiryollarına çok büyük önem verildiğini ve kendi milli demiryolu sisteminin geliştirildiğini gördüğünü kaydetti.

Fas’ta da 2002-2017 yılları arasında 6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğine işaret eden Khlie, TCDD gibi kendilerinin de teknoloji transferi yaparak teknolojinin milli sınırları içerisinde kalmasını amaçladıklarını, Fas Demiryolu İdaresi ve Bağlı Ortaklıklarının TCDD ve Bağlı Ortaklıkları arasında iş birliği yapmak istediklerini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz