Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa APAYDIN Konya’da yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren Garında İncelemelerde bulundu. TCDD Genel Müdürü İsa APAYDIN, Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. MURTAZAOĞLU ve 7.Bölge Müdürü Adem SİVRİ ile birlikte firma yetkililerinde bilgi aldı. 

Mevlana ve Yüksek Hızlı Tren şehri Konya, YHT Gar’a kavuşuyor. TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 2 Ağustos Çarşamba günü inşası devam eden Konya YHT Gar’da incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Apaydın, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Demiryolunun 2011 yılında işletmeye açıldığını hatırlatarak,  YHT hattından önce yolcu payı bulunmayan demiryolu payının YHT hattının işletmeye açılmasıyla birlikte yüzde 66’ya yükseldiği söyledi. 

Halen Konya’dan Ankara ve İstanbul’a karşılıklı YHT seferlerinin yapıldığına işaret eden Apaydın, inşa ve proje aşamasındaki yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları tamamlandığında Konya’nın kuzey-güney ve doğu-batı koridorunun merkezi olacağını kaydetti.

Bu nedenle yolcuların her türlü ihtiyaçlarının karşılamaya yönelik olarak Konya’ya özgün YHT Gar projesi geliştirdiklerinin altını çizen Apaydın, inşaatın planlanan şekilde ilerlediğini sözlerine ekledi.

ŞEHİR İÇİ RAYLI SİSTEMLE ENTEGRE    

Konya Buğdaypazarı mevkiinde Konya Büyükşehir Belediyesinin hafif raylı sistem projesiyle entegre olacak şekilde planlanan YHT garın yapım çalışmalarında yüzde 17 fiziki ilerleme kaydedildi.

Her Türlü Sosyal ve Kültürel Alanlarla Donatılıyor

Konya YHT Gar projesinde;

İdari alanlar (TCDD ofisleri, yemekhane, toplantı ve eğitim salonu, gişeler, teknik depolar), ticari alanlar (restoran, kafe, banka, PTT, dükkân, acente, büro…), VIP ve CIP salonları, 117 araçlık kapalı otopark ve servis alanları yer alıyor.

ABA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin